A túlórákra vonatkozóan is léteznek szabályok és korlátok, több feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy a munkáltató elrendelhesse és jó indok kell ahhoz is, hogy a munkavállaló elutasíthassa a túlórázást, de mindig vannak kivételek. Összeszedtük a leggyakrabban használt szabályokat.
Mikor beszélhetünk túlóráról?
A törvényes napi vagy heti normál munkaidő túllépése esetén beszélhetünk túlóráról. A normál munkaidő általában napi 8 óra, ami heti 40 óra.
A normál munkaidő a törvényes kereteken belül máshogyan is elosztható, nem muszáj 40 óra/hétnek vagy 8 óra/napnak lennie.
A túlóra mértékét az üzemben megemelkedett munkaszükségletnek kell indokolttá tennie és természetesen vannak határai.
A túlóra határai
Megemelkedett munkaszükséglet esetén 20 túlóra engedélyezhető hetente. A napi munkaidő nem haladhatja meg a 12 órát, a heti munkaidő nem lépheti át a 60 órát túlórákkal együtt. További szabályozás, hogy a heti munkaidő átlaga 17 hétre levetítve nem haladhatja meg a 48 órát hetente.
Ezeknek a korlátoknak az átlépése csak kivételes esetekben megengedhető.
Mondhatsz nemet a túlórákra?
A munkavállalónak túlóráznia a fenti határok betartásával csak akkor kötelező, ha bizonyos feltételek fennállnak, például: megemelkedett munkaszükséglet az üzemben, elő – és utómunkálatok szükségessége és a túlóra teljesítése a munkaszerződésben vagy a kollektív szerződésben előirányzott.
Ha fontos okod van, pl. gyermekedért kell menned, gyermekedre kell vigyáznod, orvoshoz van időpontod, nem kell túlóráznod. A lényeg, hogy a túlóra elutasítása indokolt legyen.
Amennyiben az előző héten már 50 órát dolgoztál, vagy 10 órát dolgoztál egy napon, akkor azon a héten vagy azon a napon már indoklás nélkül elutasíthatod a további túlórát. Az elutasítás miatt nem szenvedhetsz semmilyen hátrányt.
Ha az ilyen túlóra elutasítása miatt felmondanak neked, akkor ezt a felmondást 2 héten belül megtámadhatod a bíróságon.
Hogyan fizetik ki a túlórát?
Minimum 50 %-os pótlékot kell kapnod minden teljesített túlóra után.
Időkiegyenlítés (csúsztatás) esetén egy túlóráért 1,5 óra csúsztatást kapsz.
A kollektív szerződésben meghatározott szabályozások ettől eltérhetnek, de csak a munkavállaló javára, tehát a kollektív szerződésben meghatározott túlóra pótlék ennél lehet magasabb is. A kollektív szerződésben gyakran vannak külön szabályozások a túlóra végzésére, például magasabb túlóra pótlék hétvége és ünnepnapokra.
Kifizetés vagy időkiegyenlítés?
Az alapszabály úgy hangzik, hogy a túlórákat ki kell fizetni. Időkiegyenlítést, csúsztatást csak akkor kapsz a túlórádért kifizetés helyett, ha ebben állapodtál meg. A kettő kombinációját is választhatod, a túlóra egy részét kifizetteted, egy másik részét megkapod szabadnapban.
Erről megállapodhatsz a munkáltatóddal szóban vagy írásban is. Arról már írtunk korábban, hogy Ausztriában a munkaszerződést szóban és írásban is meg lehet kötni, erről itt olvashatsz bővebben.
Túlóraátalány
A túlóraátalány az átlagosan előforduló túlórákat fedezi. Ha egy hosszabb időtartam alatt több túlórát teljesítettél, mint amennyit a túlóra pótlék fedez, akkor azt fizetésben vagy szabadnapban meg kell kapnod. A túlóra pótlékot azonban amiatt nem szabad csökkenteni, ha az átlagosnál kevesebb túlórát teljesítettél, mert a túlóra pótlék a bér egy alkotórésze. Nem csökkentheti vagy veheti el a munkáltató egyoldalúan, hacsak nem állapodtatok meg másképpen.
TIPP:
Dokumentáld a munkaidődet, esetleges túlóráidat és a munkaközi szüneteidet. A munkaidő nyilvántartás vitás esetben a bíróságon bizonyító erővel bír.