Milyen kötelezettségeim vannak táppénz esetén? Kitől kapok táppénzt? Felmondhatják-e a munkaviszonyomat?
Kötelezettség: A betegállomány azonnali jelentése a munkáltatónak
A munkavégzésben való akadályoztatást, betegállományt köteles vagy azonnal közölni a munkáltatóddal. Ez általában telefonon történik és a legjobb, ha még munkakezdés előtt. Természetesen orvoshoz kell fordulni és táppénzre kell íratni magadat. Ez amiatt is fontos, mert a munkáltatónak joga van tőled már egy egynapos betegállomány esetén is orvosi igazolást kérni.
Az orvosi igazolásnak – „táppénzes papírnak” – tartalmaznia kell a betegség kezdetét, az előrelátható időtartamát, valamint a munkavégzésben való akadályoztatás okát. A legjobb, ha az orvos ráírja a betegség „BNO” kódját, a hiányzó BNO kód miatt ugyanis a Gesundheitskasse elutasíthatja az orvosi igazolás elfogadását.
A munkáltató felé azonban nem vagy köteles a betegséged pontos diagnózisát megadni, viszont azt közölnöd kell vele, hogy beteg vagy-e, vagy esetleg balesetet szenvedtél.
Az orvosi igazolás bemutatása
Ha nem teszel eleget a munkáltató felé a bejelentési és igazolási kötelezettségednek, akkor a mulasztott időszakra elveszíted a bérjogosultságodat. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató nem köteles neked addig munkabért fizetni, amíg a szükséges bejelentést meg nem tetted. Jogszerű betegállomány esetén a kései beteget jelentés még nem elbocsátási ok.
Hogyan kell viselkednem táppénz alatt?
Ha a munkaképtelenség oka egy megbetegedés, az orvos dönti el, mit lehet, és, mit nem. Betegség esetén semmi olyat nem tehetsz, ami a gyógyulásodat hátráltatja. Ez azt jelenti, hogy pl. influenza esetén a kijárásodat csak az indokolt, legfontosabb dolgokra kell korlátoznod, pl. orvoslátogatás, gyógyszertár.
Ha táppénz alatt meg szeretnéd változtatni a tartózkodási helyedet, először a Gesundheitskasse hozzájárulását kell kérned.
Ki fizet a táppénzem alatt?
Betegség esetén továbbra is kapnod kell a munkáltatódtól a fizetést. Ez nemcsak a béredet és keresetedet jelenti, hanem ide tartozik a rendszeres túlórák és egyéb juttatások átlaga is.
Először a teljes fizetést a munkáltató fizeti, majd később a felét. Amikor a munkáltató a fizetés felét fizeti, akkor a betegbiztosításból az Österreichische Gesundheitskasse a táppénz másik felét kifizeti. Ha már a munkáltatódnak nem kell tovább fizetnie a béredet, akkor a teljes táppénzt a Gesundheitskasse fizeti.
A táppénzt meg kell igényelni az Österreichische Gesundheitskassetól, nem kapod meg automatikusan.
Az, hogy meddig kell a munkáltatónak a teljes fizetést fizetnie a táppénz alatt és meddig a felét, attól függ, mióta tart a munkaviszonyod. A leggyakoribb eset, hogy a munkáltató 6 hétig fizeti a teljes fizetést és további 4 hétig a felét – a másik felét pedig a Gesundheitskasse.
Mennyi táppénzt kaphatok?
Az alapelv az, hogy a munkavállalók táppénz alatt nem járhatnak rosszabbul anyagilag, minden fizetést meg kell kapniuk, amit kapnának, ha nem lennének betegek, a rendszeres túlórák és egyéb juttatások átlagát is.
Arra is van megoldás, ha valakinek a fizetése hónapról hónapra változó, ez esetben az utolsó 13 heti fizetés átlagát számítják ki, figyelembevéve a túlórákat, prémiumokat, jutalékokat stb…
Meddig kaphatok táppénzt?
Alapvetően 26 hétig, ha azonban a betegség előtti 12 hónapban legalább 6 hónapig volt betegbiztosításod, ez az időtartam meghosszabbodik max. 52 hétre.
FONTOS!
Kötelező beadni az adóvisszatérítést annak, aki az adóévben táppénzen volt.
A kötelezően beadandó adóvisszatérítésről már írtunk egy bejegyzést bővebben: Mikor kötelező beadni az osztrák adóvisszatérítést? címmel. Ha segítségre van szükséged az adóvisszatérítésed beadásához, keress minket bizalommal itt
Ha táppénzes papírod, igazolásod, orvosi papírjaid fordítását szeretnéd megrendelni, keress minket itt